Muzeum starých strojů

Muzeum Starých Strojů a Technologií

Parní stroje

Od první myšlenky až po konstrukci parního stroje, která ovládla svět uplynulo více jak sto let. Na tomto vývoji parního stroje se postupně podíleli tři angličané - Thomas Savery, Thomase Newcomen a James Watt, který dal stroji podobu pro mnoho dalších let. V průběhu století se však na dalším vývoji konstrukce parního stroje a hlavně pak na jeho úpravách pro různé případy využití podílelo množství dalších konstruktérů, díky jejichž činnosti vznikla nepřeberná škála různých mutací parních strojů a kotlů. Jedno však mají všechny společné - základní princip, který světu ukázali tři angličané...

stacionární parní lokomobila R. Wolf o výkonu 800 HP ve zkušebně

První parní stroje Wattovy konstrukce byly mohutné stacionární stroje, které se používaly jako zdroje točivé energie pro továrny, mlýny a dílny. Vodní páru pro jejich provoz pak zajišťoval kotel umístěný nejčastěji ve vedlejší místnosti. Stacionární parní stroje se nakonec v této oblasti ukázaly jako optimální konstrukce zvláště při velkých výkonech. Časté pak bývalo soustrojí stacionárního parního stroje s generátorem proudu v podobě podnikové elektrárny.
Umístěním parního stroje přímo na kotel vzniklo soustrojí nazývané lokomobila. Lokomobily měly velkou výhodu ve své mobilnosti, oproti zazděným parním kotlům stacionárních parních strojů. Stacionární lokomobily se ukázaly vhodným řešením pohonu pro malé a střední dílny či továrničky.
Od malé stacionární lokomobily už byl jen kousek k myšlence lokomobily na kolech. A tak vznikly velmi populární převozné lokomobily. Jejich uplatnění zejména v zemědělství jim pak dal i lidový název lokomobily hospodářské neboli zemědělské.
Zvláštní kapitolou vývoje parních strojů pak jsou konstrukce, u kterých bylo parního stroje použito pro pohyb samotného stroje. Vznikly tak samohybné parní lokomobily, parní traktory (jejichž největší variantou byly parní oračky), parní nákladní a osobní automobily, parní válce, oblíbené parníky a v neposlední řadě parní lokomotivy.

Ve sbírkách našeho muzea je několik parních strojů různého provedení, stacionární parní stroje, stacionární lokomobily, převozné lokomobily a vrcholem sbírky jsou samohybné parní stroje - parní oračka Z7S John Fowler, parní válec CV Zettelmeyer a úzkorozchodné parní lokomotivy.

Samohybné parní stroje

Lokomobily převozné

Lokomobily stacionární

Stacionární parní stroje

 

Sbírku historických parních strojů stále doplňujeme podle možností. Poslední přírůstky se objevují v rubrice novinky. Pokud vlastníte nějaký parní stroj či kotel, nebo jen jejich torza či díly, budeme vám vděčni za možnost získat tyto do našich sbírek. Ozvěte se prosím na některý z kontaktů.

JavaScript DHTML Menu Powered by Milonic