Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Jan Vytlačil výroba strojů a motorů v Osíku u LitomyšleO strojírně Jana Vytlačila z Osíku u Litomyšle není známo přiliš informací. Podnik byl založen už roku 1867. Strojírna vyráběla hlavně drobné stroje a nástroje pro zemědělce. Stabilní motory buď jen montovala z nakoupených dílů, nebo pravděpodobněji prodávala pod svojí značkou motory jiných výrobců, aby ke svým už zavedeným zemědělským strojům měla v nabídce i odpovídající pohony. Továrna totiž (dle zkoumání sběratele stabilních motorů pana Procházky) nedisponovala nikdy slévárnou.


dobový inzerát firmy Vytlačil

Konstrukčně velmi podobný typ motoru patentu CLIMAX u nás prodávaly i jiné strojírny (např. V. Suchý Čtyřkoly) a určitě jej vyráběla strojírna BKM (Brünn Königsfelder Maschinenfabrik, nebo-li Brno-Královopolská Strojírna).


řez motorem typu CLIMAX, vyráběného strojírnou BKM

Díky úžasnému fotoarchivu rodiny Šechtlů z Tábora a díky vstřícnosti jeho vlastníků se nám podařilo získat dvě dobové fotografie s motory typu CLIMAX. Nelze z nich sice určit konkrétního výrobce, či prodejce, ale jsou asi jedinými dochovanými dobovými materiály, které zachycují tyto staré motory v provozu u nás.
Tyto dobové fotografie, pořízené kolem roku 1920 na školním statku v Táboře zobrazují motor typu CLIMAX v převozném provedení, tedy jako "lokomobilu" pro převoz koňským spřežením. Konstrukce lokomobily ukazuje zcela jiné provedení podvozku, než později běžný typ s ocelovými koly, užívaný ostatními výrobci zemědělských převozných motorů.


dobová fotografie motoru typu CLIMAX z archivu Šechtl & Voseček


dobová fotografie motoru typu CLIMAX z archivu Šechtl & Voseček