Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Krátká historie firmy Zettelmeyer


Firma byla založena roku 1897 třicetiletým Hubertem Zettelmeyerem, jako stavební společnost pro stavbu silnic, v německém městečku Konz u Trieru. Hubert Zettelmeyer pořídil za tehdy neuvěřitelnou sumu 15000 marek jeden anglický silniční parní válec, se kterým i sám pracoval. Podnik se rozvíjel a začal stavební stroje i opravovat a roku 1910 vyrobil první vlastní parní válec.

V průběhu první světové války došlo k výraznému útlumu podniku, firma podléhala vojenské správě a hlavním úkolem byly opravy strategických cest. Po skončení války se kupodivu všechny firemní válce vrátily zpět,a to dokonce neponičené. Ovšem rodina Zettelmeyerových zaznamenala velkou ztrátu, nejstarši syn zakladatele firmy Josef Zettelmeyer ve válce zahynul.
V období mezi válkami vyráběl podnik parní válce s jednoválcovým parním strojem a s dvouválcovým sdruženým strojem. Vývoj ovšem postupoval dál. Rostoucí motorizace, vzláště nárust počtu osobních vozů a s tím spojená poptávka po asfaltovaných silnicích vedl k rozvoji lehkých motorových válců. V roce 1935 začal podnik mimo válců vyrábět i traktory s dieslovými motory a od roku 1938 i dumpery. V témže roce vyvinuli i první model kontejnerového a posypového vozu.


dobový prospekt na parní válce

Druhá světová válka přinesla firmě opakované evakuace a nakonec úplné zničení výrobních prostor i strojů leteckým náletem. Základem podniku při poválačné opravě se stal nejméně zničený komplex odvětví stavby silnic. Nově budovaná firma nebyla schopná masové produkce a proto zúžila výrobní program. Vzdala se výroby vleček i dalších jednodušších strojů, v roce 1952 ukončuje i výrobu parních válců. Naopak se zaměřuje na nové technologie a základním kamenem výroby se stávají válce vibrační. Od roku 1950 začíná rovněž s produkcí kolových nakladačů a už o dva roky později je v tomto oboru jedničkou na německém trhu.


dobový prospekt na motorové válce

V roce 1971 díky dlouhému úpadku divize silniční výstavby byl tento obor opuštěn. Téhož roku se ale podařilo zkonstruovat a vyrobit první hydraulický nakladač. Ovšem přetrvávající ztráty a ropná krize v sedmdesátých letech nakonec stejně vedly ke ztrátě samostatnosti a nakonec i k převzetí vedení firmy společností IBH Horsta-Dietera Eschse. V roce 1984 pak dochází ke změně názvu firmy na Zettelmeyer Baumaschinen Gmbh. V součastnosti je firma součástí koncernu Volvo.

sestaveno z www.volvo.com a internetu