Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Elektrické stroje

Jak se během desetiletí vyvíjel průmysl objeovaly se nové vynálezy, které postupně získávali uplatnění v nejrůznějších továrnách a průmyslových provozech. Koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století si takto začala probíjet cestu tehdy zcela nová věc a to elektřina. Postupem času se na poli energetickém stala soupeřem do té doby bezkonkurenčních parních strojů, aby je nakonec spolu se spalovacími motory zcela nahradila.
Avšak i tyto počátky elektrisace nesou v sobě krásu a především pečlivost provedení, tak typické pro přelom devatenáctého a dvacátého století.

 


historické dynamo Deutsche Elektrizitats Werke Aachen


Ve sbírkách našeho muzea se nachází historická dynama, generátory, měřící přístroje a elektromotory. Mimo nich stroje s přímo zabudovaným eletrickým pohonem.

Stroje pro výrobu elektrického proudu - dynama, generátory
dynama Siemens - Schuckert - Bratislava,
synchronní generátor Siemens - Schuckert - Bratislava,
synchronní generátor Saalfeld


Samostatné elektromotory
S postupem elektrifikace Českoslovesnka se začaly elektromotory uplatňovat i v zemědělství a u živnostníků. Zde svou jednoduchostí obsluhy a okamžitou pohotovostí k běhu postupně úplně vytlačily klasické stabilní motory spalovací.

elektromotory Škoda - Plzeň
elektromotor Wikov - Prostějov
elektromotor Ganz - Wien


Stroje poháněné elektrickým proudem
dvoustupňový kompresor Škoda - Plzeň


Měřící přístroje a drobné exponáty
měřící přístroje
 

Sbírku historických elektrických strojů stále doplňujeme podle možností. Poslední přírůstky se objevují v rubrice novinky. Pokud vlastníte nějaký podobný stroj či přístroj, nebo jen jejich torza či díly, budeme vám vděčni za možnost získat tyto do našich sbírek. Ozvěte se prosím na některý z kontaktů.