Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Historické automobily a motocykly

Tato expozice byla otevřena na jaře 2014. Expozice prezentuje vývoj českého i světového motorismu devatenáctého a dvacátého století od nejstarší repliky Božkova parovozu z roku 1815, přes parní automobily, první benzínové vozy, dále přes nejkrásnější automobily meziválečného období až po novější sportovní a závodní youngtimery z let padesátých až sedmdesátých. Úplně nejstarší automobil je zde vystaven jako replika. (Originál se nedochoval.) Tato replika pochází z osmdesátých let, kdy ji postavil pan Svoboda z Liberce. Jedná se o první samohybný (parou poháněný) vůz předváděný na našem území 24. září 1815 v Královské oboře, dnešní Stromovce v Praze. Jeho konstruktérem byl český vynálezce a mechanik pražské polytechniky Josef Božek. Parovůz byl sice úspěšně předveden, ale po ukradení pokladny z předváděcí akce ho vynálezce rozbil a pokusy ukončil.

Cílem pana Božka bylo vůbec dokázat, že je možné se takovým parním strojem svézt, takže tento automobil nemá žádné brzdy, přikládá se zvenku a bez zastavení dojede maximálně 300 m. V té době také ještě nikdo neznal volant, takže se řídí klikou. Má jeden ovládací prvek, kterým se pouští pára do stroje, čímž se stroj spouští. Když člověk potřebuje změnit směr - couvat, tak musí řidič slézt pod automobil, přehodit páky a znovu  se rozjet, nebo musí automobil roztlačit směrem vzad.

Expozice je doplněna sbírkou historických motocyklů zejména z období před druhou světovou válkou a několika zajímavými jízdními koly. Dobové prostředí výborně dokresluje množství obrazů s automobilovou tématikou maestra Václava Zapadlíka, jehož vlastní automobil Walter Junior po jeho smrti díky vstřícnosti jeho rodiny zařazen do sbírek muzea a tím byla vytvořena trvalá památka na celoživotní dílo tohoto mimořádného umělce.

Celkem je v expozici vystaveno na 40 vozů, přes 20 motocyklů a 5 jízdních kol.