Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Stabilní motory

Expozice stabilních motorů je nejstarší expozicí muzea, otevřenou již na podzim roku 2013. Dokumentuje zejména vývoj a výrobu stabilních motorů v českých zemích, od těch úplně nejstarších a nejroztodivnějších konstrukcí z druhé poloviny devatenáctého století až po stroje více méně moderní s uzavřenou klikovou skříní, vyráběné už ve velkých sériích těsně po druhé světové válce.

Ve sbírce jsou kromě zemědělských převozných motorů k vidění i velké motory stacionární, používané jako zdroje pohonu pro manufaktury, dílny, dílničky, průmyslové provozy všeho druhu a často jako záložní zdroje mlýnů. Pěkným doplňkem expozice jsou stroje hnané těmito motory přes kožené řemeny, jako například různé mlátičky, pumpy, cirkulárky, šrotovníky a podobné dobové spotřebiče.

Významným rozšířením této expozice bylo dokončení dvou velkých strojoven stacionárních motorů v roce 2023. V těchto dvou nových prostorách návštěvníci uvidí dva velké plynové a dva naftové motory, původně sloužící k pohonu mlýnů, které byly do muzea přeneseny včetně veškerého původního příslušenství. Návštěvník tak bude moci spatřit motory v téměř reálném prostředí. Do budoucna je plánováno tyto motory uvést do provozuschopného stavu a příležitostně je předvádět veřejnosti.