Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Parní stroje

Hlavním zaměřením muzea jsou parní stroje všech možných konstrukcí, velikostí, stáří i použití. Expozice parních strojů dnes zahrnují největší sbírku funkčních parních strojů v republice. Nejstarší exponáty pochází z období mezi roky 1870 - 1900. Expozice je rozdělena na dvě části, z nichž ta větší se nachází v bývalé barvírně ve dvoře nejstarší části továrny a obsahuje především parní stroje převozné a samohybné. Největší díl této expozice tvoří 5 funkčních parních válců, z nichž nejstarší byl vyroben anglickou firmou Aveling & Porter již v roce 1901. Nejvzácnějším exponátem je však parní nákladní automobil Škoda Sentinel z roku 1927, jež byl do muzea získán z Hradce Králové od p. Balského. Do dnešních dnů se dochovali pouze 4 kusy tohoto zajímavého vozu, který plzeňská Škodovka vyráběla ve dvacátých a třicátých letech v anglické licenci.

Expozici doplňují zemědělské převozné lokomobily a taktéž jedna stacionární parní lokomobila R.Wolf z roku 1901, která je zapojena na transmisi a při dnech otevřených dveří roztáčí svými setrvačníky dynamo na výrobu elektrického proudu, kovárnu s bucharem a příležitostně i historickou truhlárnu. Druhá část expozice se nachází ve druhém patře etážové budovy a najdeme v ní menší parní stroje a taktéž jejich modely. Z menších parních strojů stojí za zmínku kompletní vybavení drážní vodárny – parní stroj s čerpadlem i s kotlem vyrobený škodovými závody na konci 19tého století, dále lodní parní stroj s kotlem z menšího remorkéru, zemědělskou lokomobilu Wichterle se stojatým kotlem z roku 1899 a v neposlední řadě taktéž nejmenší „skutečný“ parní stroj vyrobený firmou Klicpery synové Sadská, jenž měl sloužit k pohonu klempířské dílny v Železném Brodě, ale nikdy k tomu nedošlo a parní stroj zůstal v původní přepravní bedně přesně ve stejném stavu tak, jak byl výrobcem někdy na počátku dvacátého století dodán.

Funkční modely jsou zastoupeny třemi parními traktory v měřítku 1:3 a 1:4, úzkorozchodnou lokomotivou Orenstein & Koppel a také parním válcem v měřítku 1:2.