Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Transmisní strojírna

V roce 2017 byla vybudována nová expozice transmisní strojírny s centrálním pohonem. Za pomocí plochých kožených řemenů, řemenic a hřídelů – tzv. transmisí, je zde připojeno na 35 nejrůznějších obráběcích a tvářecích strojů z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Ještě starší období dokumentuje i několik strojů šlapacích a ručních. Expozice jako taková je unikátní jednak svým rozsahem, ale hlavně tím, že je plně funkční a na všech strojích je možné při použití dobových nástrojů i ukázkově pracovat.

Expozice transmisní strojírny ukazuje prostředí (a dostupné vybavení), v jakém v devatenáctém a počátkem dvacátého století vznikaly úžasné a komplikované věci, jako parní stroje a později i první spalovací motory. I tak krásnou a složitou věc, jakou je třeba parní lokomotiva bylo možno postavit bez číslicově řízených strojů, hlavně díky umu našich předků, kteří na těchto strojích dokázali bez problémů a přesně pracovat. Každá strojírna
potažmo i továrna jakéhokoliv určení byla v devatenáctém století protkána koženými řemeny a transmisemi, které rozváděly sílu od ocelového srdce takového provozu, parního stroje, k jednotlivým strojům výrobním. Tato expozice dokumentuje mimo jiné právě tento způsob distribuce hnací síly, který po elektrifikaci a nástupu elektromotorů zcela zanikl.

V expozici mimo množství nejrůznějších historických soustruhů, vrtaček, obrážeček, brusek najdeme i kompletní vybavení dílny na strojní výrobu pilníků, které bylo přeneseno do muzea kompletní včetně transmisí i veškerého příslušenství z bývalé pilníkárny Josefa Žihly v Cerhovicích.